Pot nas je vodila južno od glavnega mesta Tbilisi in po dobri uri in pol vožnje smo prispeli do odcepa za Dmanisi in Patara Dmanisi, mi smo seveda zavili za Dmanisi, saj se tabla za arheološko lokacijo v Patara Dmanisi vidi le, ko se vračaš nazaj iz Dmanisija. Prišli smo v mesto in pričakovali ogromno tablo in veličasten muzej, namesto tega pa prašne ulice, velik trg s fontano ter manjšo lokalno tržnico v stranski ulici. Pa smo se odločili vprašati na bližnji bencinski črpalki, eni bolj urejenih stavb v mestu.
Pristopil je črnolas možakar in ob vprašanju, kje je muzej, pogledal, kot da bi ga vprašala koliko je kubični koren iz 2, 54. Nič mu ni bilo jasno in seveda smo ob takem vprašanju izpadli skrajno čudni. Delal se je, da razmišlja in se na žalost res ne more spomniti, potem pa se je le znašel in izkoristil kvizka: pomoč prijatelja. Pristopil je debelušen možakar, ki je suvereno iz prve izdavil: “Kulturnii tsentr fontana”.
Vrnili smo se nazaj in previdno sem vstopila v razpadajočo socialistično stavbo, ki sta jo stražila speča potepuška psa. Ob vstopu najprej šok: ogromna prazna avla, obložena s črno-rumenimi ploščicami, ki so že skoraj v celoti odslužile svojemu namenu. Na osrednjem stebru sta bili dve tabli: prva je kazala levo na stopnišče v 1. nadstropju: Administracija, druga je kazala desno v 1. nadstopje: Exibition.
Ni bilo prvič, da sem se naredila neumno in vstopila ter šla proti dvema uniformiranima paznikoma, ki sta se v senci drevesa ravno pripravljala k malici.
Zaprt arheološki park Dmanisi.
Lokacija nahajališča ostankov pokončnega človeka.
Kaj naredi vljuden možakar, ko ima v bistvu prost dan, ravno si malo nareže v senci drevesa, se usede, že nosi k ustom, ko pride nepovabljena tujka skozi zaprta vrata in še vpraša najbolj nemogoče vprašanje: “Do you speak English?” Najprej spusti roko, ki je hrano nosila k ustom, nato pogleda kolega in mu reče: “engleski???!!!” in tujka ga žalostno pogleda in pove, da so res prišli od daleč in se opravičujejo in ali res ne bi mogli narediti le en krog …, zamahne z roko in pokaže na smer ogleda. Ha, zmaga in olajšanje. Hitro stopimo okrog izkopanin, nič posebnega niso, saj, kaj pa naj bi pričakovali, nekaj grobov, lukenj za amfore in praznih raziskovalnih ploskev, od koder so vse, kar je bilo pomembnega, itak odpeljali v muzej v Tbilisi …
Tako si danes predstavljamo izgled pokončnega človeka.
Tbilisi, 29. 7. 2017