V sredini maja leta 2014 so obilne padavine povzročile uničujoče poplave v delu Hrvaške, Bosne in Hercegovine ter Srbije. Spomnim se grozljivih posnetkov s televizije in pomoči, ki so iz vseh koncev Evrope prihajale na prizadeti del Balkana.
Po dolgih letih sem letos ponovno organizirala ogled izvira Kolpe in to me je spomnilo na dogodek pred mnogimi leti, ko smo se odpravili po Najjužnejši slovenski pešpoti, ki ob reki Kolpi vodi od Radencev do Damlja.
Z avtobusom smo se pripeljali do Radencev, udeleženci so dobili kratka navodila in odpravili smo se na pot. Sprva smo hodili še precej skupaj, počasi …
Lani smo konec maja potovali po severozahodnem delu Irana po krajih, ki med turisti niso med najbolj obiskanimi ali pa tja sploh ne zaidejo. Potovanje smo začeli v provinci Kuzehstan, nadaljevali nato preko provinc Lorestan, Hamadan, Kermanšah, Kurdistan ob meji z Irakom in nato kar nekaj dni preživeli v provincah Zahodni in Vzhodni Azerbajdžan, preden smo se odpravili proti Kaspijskemu jezeru …
Ko sem pred približno desetimi leti prvič organizirala potovanje po Albaniji, sem vse hotele, v katerih smo prenočevali, rezervirala neposredno, le enega sem rezervirala preko lokalne turistične agencije in za plačilo rezervacije prejela vavčer. Malo me je skrbelo, ali bo vse potekalo brez težav …
Ker se z organizacijo in izvedbo izletov in potovanj ukvarjam že dobrih dvajset let, se je seveda nabralo kar nekaj takih in drugačnih spominov. Na srečo nas naši možgani večinoma spomnijo le na lepe spomine, tisto manj prijetno ali celo slabo pa običajno sčasoma izgine nekam globoko v našo podzavest. In ko se tako spominjam nekaterih dogodkov in pripetljajev, mi je prišlo na misel, …
Velikokrat se mi dogajajo naključja, celo tolikokrat, da začenjam dvomiti, da gre dejansko za naključja. Poglobljena filozofska debata o tem zagotovo ni na mestu, pa vendar je naključje hotelo, da sem se lani v začetku leta nenačrtovano znašla v Sahari z Beduinom Mostafo, ki je precej let preživel v Sloveniji in ker je Slovenija pač majhna, morda le ni bilo naključje, da sva se spoznala in sem prejela povabilo na ogled za pripravo morebitnega potovanja …
Pogosto se mi dogaja, da se kar malo zaljubim v dežele, po katerih potujem. To se mi je zgodilo tudi na Severnem Cipru. Morda zato, ker sem bila prvič tam ravno ob pravem času, …
Ko sem pred leti prvič obiskala Gruzijo s svojo družino, sem si ogledala predvsem kraje, ki so jih priporočale različne spletne strani in vodniki. Najeli smo avto in se odpravili po začrtanem programu, pa se nam je sesul že takoj prvi dan vožnje …
Zazrta v neskončno ravnino polpuščavske pokrajine me ob poslušanju melodije tradicionalne glasbe odpelje v razmišljanje o deželi, ki sem jo ponovno obiskala. Želja po vrnitvi je bila premočna, vtisi s prvega potovanja so bili izjemni …
Tudi Armenija je ena tistih dežel, ki »pride za tabo«, vedno znova se vrača v vseh možnih oblikah. Tako sem jo občutila že ob prvem obisku. V ljudeh sem začutila …
Vas Roshka leži na 1.980 metrih nadmorske višine v pokrajini Khevsureti na SV Gruzije. Vasica je slabih 10 km oddaljena od glavne poti, ki vodi naprej proti vrhovom Kavkaza in severni meji Gruzije. Le nekaj hiš čepi na dnu ledeniške doline, …
GRUZIJA: KAKO SEM ISKALA Homo erectusa
Ne vem zakaj, ampak s fakultetnih predavanj o evoluciji človeka sem si najbolj zapomnila nahajališče Dmanisi v južni Gruziji, kjer so našli našega prednika Homo erectusa in pri ponovnem obisku Gruzije sem se odločila, da si moram to nahajališče tudi ogledati...